SALİHA YILMAZ

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar ve Moda-Tekstil Tasarımı bölümlerinden mezun oldu. 2016 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yılmaz, 2016 yılında Hollanda Gerrit Rietveld Academy’nin İngiltere’de, European Exchange Academy’de düzenlediği “Once Upon a Time in Dartmoor” adlı konuk sanatçı programına katıldı. 2015’te Pekin’den bir moda markası olan Red Horse tarafından sanat etkinliği için davet edildi. 2014’teyse Sapanca’da Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nde gerçekleşen 6. Portakal Çiçeği Çalıştayı’nda yer aldı. 2018 yılında, Bursa Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Misi Köyünde sanatçı rezidansı programına davet edildi.

Yılmaz, sanatını şu sözlerle anlatıyor:

“Çalışmalarımda; resim, desen, seramik ve ışık gibi farklı metotları bir arada kullanıyorum. Özellikle kentte ve toplumsal yaşamda kimlik meselelerine eleştirel bir yaklaşım benimsiyorum. Kimlik, cinsiyet, kentsel dönüşüm ve doğayla olan ilişkiler işlerimdeki belli başlı konuları oluşturuyor. Çiçek, bitki, hayvan veya bina olarak temsili formlarda hibrit/melez bireylere odaklanıyorum.

İşlerimde seramik, yağlıboya, çizim ve ışık efektlerini kullansam da, resim ile çamuru; biçim, renk ve strüktürle birlikte kullanmayı özellikle tercih ediyorum. Resimlerim, desenlerim ve heykellerim birbirinden bağımsız, çok katmanlı işlevlere sahip. Bu katmanları yüzeyde bir araya getirerek birleştiriyorum. Postmodern dönemde maruz kaldığımız mimari ve sosyopolitik meselelerin yanı sıra, kentsel dönüşümü ve metropol yaşamını insan-doğa ilişkisi ekseninde ele alıyorum.