HALİME YURDAGÜL

İstanbul, 1973

Çalışmalarını ve yaşamını Londra’da sürdüren Halime Yurdagül, son yapıtlarından oluşan sergisinde, dünyanın çeşitli yerlerindeki insanların yüzyıllar boyunca geliştirdikleri uygarlıkarın öyküsünü günümüzde yeniden yorumlayıp, izleyiciyi dünya tarihinde bir yolculuğa çıkartmayı hedefliyor. Denizcilik tarihinde derin izler bırakmış, kartograf ve deniz bilgini olan Piri Reis ile keşifçi Christopher Columbus sanatçınının bu serisine ve yolculuğuna ilham kaynağı olmuştur.  Çalışmalarında yer alan, tarihte iz bırakmış medeniyetler sahnelerinde  sanatçı kendisini beslerken diğer yandan ileyicinin anılarını canlı tutmayiı amaçlamıştır.

Qube Open Art Show’da sergilenen iki resmi için Geleceğin Yeteneği ödülüne layık görülen, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nden mezun olan sanatçı, öğenciliği sırasında  da Turkcell’in düzenlediği sanat yarışmasına katılmış  ve çalışmaları Turkcell Koleksiyonunda sergilemek üzere seçilmistir. Ayrıca, ilk çalışmaları TRT tarafından düzenlenen etkinliklerde çok başarılı olmuştur. Ödül kazanan eserler çeşitli galerilerde ülke çapında sergilendi. Çalışmaları Olimpiyatlar yarışmasında ayrıca listelenmiş ve ‘Olimpiyat Evi’ etkinliğinde sergilenmiştir.

Sanatsal üretiminde farklı renk, desen, doku,  perspektif ve teknik kullanımı eğiliminde olan sanatçı Saint Martins College ve Princess Foundation gibi kurumlarda aldığı eğitimler ile de sanatsal keşiflerine devam etmektedir.

Sanatçı yaşamını ve çalışmalarını Londra’da sürdürmektedir.