ESRA KİZİR GÖKÇEN

Istanbul 1971.

Esra, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldu. 2000-2001 yıllarında aynı üniversitede pedagojik bilgi dersleri aldı.

Eserleri  Türkiye, ABD, İngiltere, Çin, İtalya, Kıbrıs, Finlandiya, Ukrayna, İspanya ve Bulgaristan’daki bir çok özel ve müze koleksiyonda eserleri dahil olmuş sanatçı yaşamını ve çalışmalarını Londra’da sürdürmektedir.

Esra Kizir Gökçen, sanatsal varlığını gözlemlerine ve sezgisel öngörülerine dayandırıyor. Realiteyle düşsel alanı birleştirerek çizgiyle, renkle, dokuyla somutlaştırmayı seçiyor. Resim ve desenlerinde renkli ve doğrusal bir yaklaşım olan sanatci, olgu ve olayların gerçekleştikleri andaki olağanlığını ve sıradanlığını aşıp oluşma sürecinin dinamikleriyle ve geride bıraktığı izlerle birlikte iki boyutlu zemine aktarmayı ve bunlar üzerine kendi değerlendirmelerini ekleyip olanın ötesine ulaşmayı, yeni ve heyecan verici bir düzen yaratmayı istiyor. Resim ve desenlerinde renkli ve doğrusal bir yaklaşım var.

Esra, çalışmalarıyla ilgili olarak su yorumda bulunuyor: Avrupa ve Asya’nın buluştuğu İstanbullu bir sanatçıyım. Benim eserim, resim ve baskı yapımı üzerine odaklanan bu etki ile yaratılmıştır. Deneysel olarak boya yapıyorum ve geleneksel tekniklerini kullanarak baskılar oluşturuyorum. Düşüncelerim ve çağdaş yaşam biçimlerini eleştiren bir şekilde gözlemlerim yoluyla konuyu seçiyorum. Eski hayat tarzımızı kullanarak, sıradan hayatın donukluğundan uzak yeni bir düzene ulaşmaya çalışıyorum.