DERYA OZPARLAK

Derya Ozparlak heykel, karma medya ve enstalasyonda çalışan Toronto merkezli bir sanatçıdır. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Heykel Bölümü’nde BFA ile mezun oldu.
Derya, Toronto, Türkiye, Chicago, İspanya Almeria, Beyrut, Berlin, NYC ve İtalya’nın Palermo semtlerinde çok sayıda grup, kişisel sergi, sanat fuarı ve sempozyuma katıldı.
Derya, Türkiye ve İspanya’daki sanatsal topluluktan çeşitli ödüller aldı. 2006’dan beri sanat çalışmalarını tam zamanlı bir sanatçı olarak hayata geçirdi.
Derya’nın çalışmaları çeşitli karakter tiplerini hayata geçirir ve gündelik insanlarda keşfedilen çeşitli kimlikler yaratır. Heykelleri, çeşitli vücut dilleri modlarını kullanarak toplum üyelerinin duygusal durumunu resmetmektedir. Bu heykellerin beden dili, sosyal meselelerinin aşırı varlığını ifade eder. Örneğin, “Mobbing” başlıklı çalışmalarından birinde, dilinden asılan bir kadının heykeli, kendisini bu topraklardan uzaklaştırmak için kendisini balonlara nasıl teslim ettiğini gösteriyor. İyi eğitimli ve profesyonel görünmesine rağmen, heykelin yüzü, statükodan büyük bir hayal kırıklığı sergiliyor.
Derya, bir parça soğuk metali kendi heykellerinden birine döndürdüğüne inanır, malzeme bir ekstramundane değer alır, yani soğuk metal şu ​​anda bir çeşit metafor ifade eder; bu nedenle, doğada daha sıcaktır. İnsan ruhuna bağlanabilir.
Derya’nın eserlerinde yer alan figürler, iletişim için bir dürtüyü tasvir ediyor; bununla birlikte, vücut kısımları prangaların sembolleri olan balonlara bağlanır. Metaforik olarak, yaşam çelişkileri bu figürleri bu balonlara zincirlemiştir ve hiçbir çıkış yolu yoktur. Balonları farklı renklerle boyayarak, sanatçı gözünde değişen ruh hallerini etkilemeyi iddia ediyor.
Balonları ilk etapta görmek, onların renkli ve açık doğası nedeniyle bir mutluluk hissi yaratır. Balonların bir başka önemi ise, ağır metal yapısına rağmen, başka yerlerde bulunan figürleri hala taşıyabilmeleridir.
Diğer bazı Derya heykelleri göz önüne alındığında, balonlar, özgürleştirilmiş figürlerin bir perspektifini göstermektedir. Günlük yaşamın faydasız çatışmasından yoksun gibi görünüyorlar.